repsol-cartagena

İspanya’nın en büyük rafinerisinin genişletilmesi için yağlama sistemlerinin ve standardizasyon programının entegre tedariki.

repsol-cartagena
 • MÜŞTERİ
  Flowserve, Elliott ve diğerleri.
 • SON VARIŞ NOKTASI
  Cartagena Sanayi Kompleksi (İspanya)
 • TESİS TÜRÜ
  Rafineri (petrokimya kompleksi)
 • YIL
  2008

Meydan okuma

Bu yüzyılın başında REPSOL tarafından Cartagena Sanayi Kompleksi için gerçekleştirilen genişleme planı, küresel anlamda İspanya tarihindeki en büyük sanayi yatırımını temsil ediyordu. Bu kompleks en son teknoloji ile yenilenmiş ve Avrupa’nın en çevre dostu petrokimya tesislerinden biri haline gelmiştir. Bu modernizasyon projesi için REPSOL, tesise kurulacak pompa, türbin ve kompresörlerin tüm yağlama sistemleri için optimize edilmiş ve homojen bir çözüm talep etti.

Çözüm

NORTEK, tesisin genişletilmesi için gerekli olan 32 yağlama sistemi ve sızdırmazlık planının tedarikinden tek başına sorumluydu ve bu sistemlerin sıkı teslimat programları altında ve en katı API standartlarına uygun olarak tasarlanıp üretilmesi gerekiyordu. Ek olarak, REPSOL’ün talebi üzerine kapsamlı bir standardizasyon programı geliştirdikREPSOL’ün yağlama için mühendislik kriterlerini basitleştirmenin yanı sıra gelecekteki tasarrufları garanti altına almak ve ekipman bakımını kolaylaştırmak için yedek parça listelerinin homojenleştirilmesi ve optimize edilmesini amaçlayan müşterinin gereksinimlerine dayanmaktadır.

Sonuç

Bugün, Kompleksin yağlama istasyonlarına monte edilen bileşenlerin %75’inden fazlası, farklı aracılardan gelseler bile ortaktır ve değiştirilebilir. Ayrıca tüm sistemler, diğer tedarikçilerin referanslarıyla da değiştirilebilen ortak bir filtre elemanı ile tedarik edildi.

Bu proje NORTEK’in tarihinde karşılaştığı en zorlu görevlerden biriydi ve başarısı REPSOL ile bugüne kadar devam eden verimli bir teknik-ticari işbirliğinin yolunu açtı.